
„Ve frontě na Úřadu práce si rádi vzpomenete na frontu na banány.“
V době 20. výročí změny režimu a s ním spojených připomínkových akcí a oslav se náš projekt chce zaměřit na hlas nezanedbatelné části české společnosti, který zůstává v plánovaných akcích opomenut, ale který by ve skutečné diskuzi nad událostmi podzimu 1989 a následujících 20 let vývoje neměl určitě chybět.
Chtěli bychom tedy do veřejného mediálního diskursu vnést i názory těch, kteří s nastoupeným vývojem nesouhlasí, ať už od počátku, či se vývojem začali cítit zklamáni během postupující transformace společnosti. Jejich hlas zní na ulicích, v okrajových médiích a internetových diskuzích, zatímco v mainstreamovém mediálním prostoru panuje plný souhlas se změnou režimu a jiné názory jsou (jako marginální a okrajové)citelně potlačovány .
Projekt se zaměří na internetové diskuze, kde poslední dobou odmítavé hlasy sílí („chtěli jste demokracii, tak jí máte/co se divíte“). Výhoda tohoto média je zřejmá - jde o platformu, kam přispívá široký vzorek populace (internet už dávno není záležitostí jen elitnějších částí populace), názory zde jsou alespoň do jisté míry (a jistým specifickým způsobem) diskutovány a argumentovány, jejich tvorba je do velké míry živelná, nikoliv cíleně redigovaná jako v tradičnějších médiích (tisk, internetové tiskoviny a blogy). Podle předpokladu by zároveň měla odpovídat názorům šířeným tradičním způsobem na ulicích a po hospodách, ovšem s výhodou jejich písemného zachycení a pečlivější formulace. Při jejich zpracování je samozřejmě nutné mít na zřeteli (si být vědom(i)) všechna specifika tohoto útvaru, stojícího svým charakterem na pomezí ústní a písemné komunikace.
Cílem projektu je ve veřejném diskursu zohlednit i ty hodnoty, přesvědčení a postoje části populace, nespokojené s polistopadovým vývojem. V projektu se věnujeme argumentaci, s jejíž pomocí diskutující vyjadřují nespokojenost, zaměříme se na rozbor postojů a hodnot, na kterých staví svá přesvědčení odmítající nastoupený vývoj, a která se liší od principů, ke kterým se nové elity po revoluci přihlásili.
Dosavadní přístup pořádaných akcí k výročí listopadové revoluce a jeho reflexe v médiích se zaměřuje převážně na automatické odmítnutí hodnot, na kterých stál pozdně socialistický režim, s čímž se ovšem část společnosti neztotožňuje. Náš projekt by měl místo pouhého konstatování, že byl předchozí komunistický režim špatný, ukázat důvody a argumenty, které vedou část společnosti k odmítání takovéhoto názoru, předvést, které odlišné či odlišně chápané hodnoty a přesvědčení část společnosti vyznává a z nichž odvozuje své odmítnutí nastoupeného vývoje.
Plánovaným výstupem výzkumu internetových diskuzí bude jeho publikování v některém společensko-kritické médiu a v ideálním případě i výstava, která by v době zvýšeného zájmu o reflexi přelomového období a následujících let umožnila výrazněji vstoupit s jeho záměry a výsledky do veřejného prostoru.a seznámit s ním širší část populace. Účelem veřejné prezentace je seznámit širokou veřejnost s argumentací názorů nesouhlasných s nastoupeným kurzem, aby si mohl každý sám učinit představu o těchto postojích a zvážit, které hodnoty jsou pro něj podstatnější a které nikoliv - aby hodnocení komunistického režimu nesklouzávalo k jednostranné propagandě.
Literatura:
HOLÝ, Ladislav. Malý český člověk a skvělý český národ. Národní identita a postkomunistická transformace společnosti. Praha 2001.
lad. holý: malý český člověk a skvělý český národ
MACURA, Vladimír. Šťastný věk. Praha 2008.
MAYER, Francoise. Nový český itinerář. In Zdeněk Vašíček, Francoise Mayer. Minulost a současnost, paměť a dějiny. Praha 2008, str. 28-34.
No comments:
Post a Comment